Odbiorcy bitcoinów

Bezpieczeństwo posługiwania się bitcoinami przyczyniło się do nadania im miana: najlepsze kryptowaluty 2019. Choć rok dopiero się zaczął, to już dziś wiele osób przewiduje, że te kryptowaluty zawojują świat. I nikogo to już nie dziwi, bo wczasach, kiedy posiadanie standardowych monet niesie ze sobą spore ryzyko, kryptowaluty są bardzo bezpieczne.

Kto ma prawa do zakupionych bitcoinów?

W całym systemie bitcoinów zakupionych na giełdzie (Bitcoin giełda), prawo do posiadanych bitcoinów daje nam prywatny klucz, który to znany jest tylko nam (właścicielowi bitcoinów). Klucz to taki rodzaj podpisu cyfrowego.

Cyfrowy system

Każda cyfrowa moneta bitcoinów jest ściśle powiązana w systemie z tzw. kluczem publicznym ECDSA (tzw. kryptografia krzywych eliptycznych) jej właściciela. Kiedy w systemie dochodzi do przelewu bitcoinów na adres innego użytkownika, tworzy się transakcja, w której to dochodzi do łączenia klucza publicznego nowego właściciela z określoną ilością bitcoinów, na co następnie nowy właściciel podpisuje się swoim prywatnym kluczem. Tak więc nie ma możliwości, że ktoś wyśle nasze bitcoiny (bez naszego pozwolenia), ponieważ bez prywatnego klucza jest to niemożliwe.

Jak działa system?

To ciekawe, jak w sieci bitcoina znajdywani są nowi odbiorcy tej waluty. Cały system bitcoin wykorzystuje tzw. funkcję skrótu RIPEMD-160 na publicznej części klucza ECDSA, która to służy za unikatowy adres, do którego wysyłane są nasze bitcoiny. Adres ten zapisany jest w specjalnym systemie kodowania Base58 , który jest adresem publicznym, a co za tym idzie, może być rozpowszechniany pomiędzy użytkownikami sieci.

Zobacz: Litecoin kupno

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*