Niezawodne pedały SPD

Co roku na wiosnę rozpoczyna się sezon rowerowy. Pierwsze wycieczki za miasto i pierwsze rajdy. Co trzeba wiedzieć o pedałach do rowerów, które dają pewność, że noga nie ześlizgnie się podczas jazdy w najmniej oczekiwanym momencie. Chcąc mieć pewność, że tak się nie stanie, trzeba zdecydować się na zakup niezawodnych w działaniu pedałów SPD.

Poradnik stanowi kompendium wiedzy i odpowiada na pytanie – co to są pedały SPD i jak działają?

Zbliżenie na pedały SPD

Nowoczesne kolarstwo nie może się obejść bez solidnego połączenia buta i pedału. Ryzyko utraty kontaktu zawodnika ze sprzętem jest wielkie i może zaowocować nieobliczalnymi skutkami. Z takim samym problemem zmagają się wszyscy kolarze. Nie tylko szosowcy.
Twórcą współczesnego rozwiązania technicznego w pedałach zatrzaskowych jest firma Shimano.

Kolejne pytanie, które ciśnie się, by je zadać, brzmi – czy warto kupić pedały SPD?

Jesteśmy pewni, że po zakończeniu lektury odpowiedź na pytanie stanie się jasna.

Jak działają pedały zatrzaskowe?

Zastosowanie rozłącznego zamka, łączącego buty kolarza z pedałem daje możliwość zawodnikowi na całkowite skoncentrowanie się na wydajnym przenoszeniu siły mięśni nóg na pedały, bez konieczności kontrolowania położenia miejsca styku butów z pedałami.

Sprężynowy imak pozwala sprawnie sprząc i wypiąć but z uścisku zatrzasku. Podobne rozwiązania stosuje się przecież w konkurencjach narciarskich i sprawdzają się one znakomicie.

Nawet w razie awaryjnego wypinania, czas potrzebny na tę czynność jest minimalny. Wystarcza rotacja stopy w płaszczyźnie poziomej do podłoża. Środkiem obrotu jest przednie podbicie stopy. Ruch jest wykonywany piętą na zewnątrz.

Rodzaje pedałów SPD

a) pedały szosowe – mają masywną budowę i większą powierzchnię styku z butem
b) pedały MTB – odwrotnie jak szosówki mają mniejszą powierzchnię styku; powodem jest ich ażurowa budowa; mniejsza ilość materiału, to mniejsza waga, a dodatkowo łatwość w oczyszczaniu; podczas zjazdów terenowych błoto to chleb powszedni dla rowerzystów MTB
c) pedały trekkingowe – to hybryda konstrukcyjna; łączą w sobie zalety pedałów zatrzaskowych i pozwalają na użytkowanie w tradycyjnym obuwiu bez trzpieni służących do wpinania.

Podsumowując:
Pedały SPD pozwalają w większym stopniu kontrolować jazdę, oszczędzając przy tym energię. Zarazem dają możliwości osiągania większych prędkości przelotowych.
Używając pedałów zatrzaskowych, uzyskuje się większy wpływ na zachowanie roweru i można sobie pozwolić na ewolucje, jakich nie można wykonać w tradycyjnym płaskim obuwiu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*