Czy praca katalizatora uzależniona jest od temperatury?

Katalizator ma ogromny wpływ nie tylko na pojazd, ale również stan środowiska naturalnego. W wielu państwach europejskich utworzono strefy ekologiczne, do których mogą wjeżdżać wyłącznie samochody spełniające określone normy. Właśnie dlatego tak istotne jest to, aby dbać o dobry stan techniczny układu wydechowego. Należy mieć świadomość, że awarię katalizatora może spowodować nie tylko uszkodzenie mechaniczne, ale również temperatura pracy.

Odpowiednia temperatura

Katalizator euro 4 diesel rozgrzewa się podczas pracy do temperatury przekraczającej tysiąc stopni Celsjusza. W przypadku, gdy spaliny dostarczane są w zbyt szybkim tempie może dojść do przegrzania tego elementu. Zwykle bywa tak, gdy elementu układu wydechowego nie zostały prawidłowo dopasowane do mocy silnika. Warto mieść świadomość, że auta sportowe, czy też tuningowane mają zupełnie inne wymagania. W takim przypadku najlepszym wyborem jest katalizator metalowy sportowy, który wyróżnia się ponadprzeciętną trwałością.

Właściwe parkowanie

Temperatura ma ogromny wpływ na katalizator euro 5 diesel. Jeśli jest ona zbyt wysoka, to tworzywo może ulec przetopieniu, a część będzie nadawała się jedynie do wymiany. Dobrze jest również mieć świadomość, że temperatura tego elementu warunkuje również miejsce parkowania. Rozgrzany katalizator nie może znajdować się w pobliżu materiałów łatwopalnych, czyli np. suchej trawy. Przekłada się to na bezpieczeństwo użytkowników samochodu, gdyż kontakt z tak gorącą powierzchnią mógłby doprowadzić do pożaru.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*